ΜΟΝΑΔΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Πήρα το πτυχίο μου και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου ή να δουλέψω

Μπορείς να ανανεώσεις την άδεια διαμονής σου για μεταπτυχιακές σπουδές ή για διδακτορικό δίπλωμα. Η διάρκεια της άδειας που θα λάβεις προσαυξάνεται κατά το ήμισυ της συνολικής διάρκειας του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών της Σχολής σου.

Αν θέλεις να αναζητήσεις εργασία ή να συστήσεις επιχείρηση μετά τη λήψη του πτυχίου σου, μπορείς να λάβεις άδεια διαμονής για αυτό το λόγο διάρκειας ενός (1) έτους.

Υποβάλεις αίτηση για άδεια διαμονής για αναζήτηση εργασίας ή σύσταση επιχείρησης μέσα σε χρονικό διάστημα τουλάχιστον τριάντα (30) ημερών πριν από τη λήξη της άδειας διαμονής σου για σπουδές υποβάλλοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά τα οποία, αν δεν είναι διαθέσιμα πριν από τη λήξη της άδειας διαμονής σου που κατέχεις, σου παρέχεται η δυνατότητα να τα υποβάλεις εντός προθεσμίας δύο (2) μηνών.

Μετά από τουλάχιστον τρεις (3) μήνες από την έκδοση της άδειας διαμονής για αναζήτηση εργασίας ή σύσταση επιχείρησης, υποχρεούσαι να αποδείξεις στην αρμόδια υπηρεσία ότι έχεις πραγματική πιθανότητα να προσληφθείς ή να συστήσεις επιχείρηση και ότι η εργασία που αναζητείς ή η επιχείρηση την οποία πρόκειται να συστήσεις αντιστοιχεί στη βαθμίδα των σπουδών που ολοκλήρωσες.